Fundacja
im. Matki Małgorzaty Szewczyk
Białka Tatrzańska
18 265 41 24
INFORMACJE O FUNDACJI
Fundacja im. Matki Małgorzaty Szewczyk - Sprawozdania 2016
SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI IM MATKI MAŁGORZATY SZEWCZYK
ZA OKRES OD 01.01.- 31.12.2016 R.
I. Dane organizacji
Fundacja im Matki Małgorzaty Szewczyk
ul. Środkowa 186
34 – 405 Białka Tatrzańska
tel. 18 2654124,
e-mail: fundacjamm@poczta.onet.pl
data rejestracji fundacji: 29 czerwiec 2006 roku.
Numer KRS: 0000259613
Regon: 120288525
Rada Fundacji:
Małgorzata Naglik
Magdalena Żuchowicz
Małgorzata Najman
Zarząd Fundacji:
Prezes Janina Lechowicz
Izabela Pierzchała
Iwona Wojtyłko
Bernarda Ożóg
Celami statutowymi Fundacji są działania w zakresie:
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
II. Zasady, formy i zakres działalności statutowej z podaniem realizacji celów statutowych, a także opis głównych zdarzeń prawnych w jej działalności o skutkach finansowych.
Działania statutowe Fundacji im. Matki Małgorzaty Szewczyk w 2016 r. prowadzone były w dziesięciu obszarach:
Warsztaty Terapii Zajęciowej są doskonałą formą kontynuacji wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie zajęć szkolnych. Stąd Fundacja sfinansowała wyjazdy Wychowanków DPS z Białki Tatrzańskiej na warsztaty do Odrowąża na okres 10 miesięcy w ciągu roku. Wyjazdy to możliwość nawiązywania relacji z osobami zmagającymi się ze swoimi ograniczeniami, uczą pokonywać wszelkiego rodzaju bariery związane z niepełnosprawnością. Przebywanie w nowym środowisku pozwala bardziej realnie i pozytywnie ocenić swoje możliwości. Ośrodek prowadzący zajęcia organizuje również wycieczki do ciekawszych miejsc nie tylko w Polsce, ale i za jej granice.
Widzimy, że tak wydatkowane środki przynoszą wiele dobra niepełnosprawnym.
DPS w Białce Tatrzańskiej posiada dobrze wyposażone zaplecze terapeutyczne, zapewnia mieszkańcom specjalistyczne zabiegi. Nie mają jednak możliwości zorganizowania zajęć z hipoterapii. Stąd słusznym jest dofinansowanie przez Fundację wyjazdów do stadniny koni w Rogoźniku. Udział w tej formie rehabilitacji psychoruchowej koryguje postawy ciała, reguluje napięcie mięśni, daje możliwość kontaktu z przyrodą, pobudza działania motywacyjne. Ponadto doskonali równowagę, koordynuje poczucie rytmu. Tym wyjazdom towarzyszą miłe niespodzianki przygotowane przez organizatorów zajęć z hipoterapii.
Sfinansowanie po raz kolejny wyjazdu do Krakowa na „Mikołajkowy” Turniej Tenisa Stołowego to możliwość spotkania przyjaciół. To czas dobrej zabawy i zmaganie o zdobycie jak najlepszego miejsca. W rozgrywkach zawodnicy z Białki Tatrzańskiej walczyli dzielnie, towarzyszył im szacunek dla rywala, wola walki i ogromna radość. Ważne było zdobycie dwóch pucharów, ale najważniejsze były pięknie przeżyte chwile spotkań, wiara w siebie, własne umiejętności i zmiana środowiska.
Piłka nożna to narodowy sport Polaków. Od lat w DPS w Białce Tatrzańskiej istnieje drużyna piłki nożnej. Regularne treningi prowadzą rehabilitanci, co przekłada się na chęć aktywności sportowej i rywalizacji.
Fundacja sfinansowała udział w imprezie sportowej tzw. „Międzynarodowej Lidze Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup”, której celem jest rozbudzanie popularności piłki nożnej, integracji w oparciu o zasady akceptacji, zrozumienia i szacunku. Stwarza warunki do pokazania swoich umiejętności oraz możliwości sportowego współzawodnictwa. Łączy wszystkich, którzy kochają piłkę nożną, chcą się bawić, grać oraz uczestniczyć w rozgrywkach sportowych.
I etap Czarna k. Dębicy
II etap Toruń
Dla Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Białce Tatrzańskiej zostały przekazane środki na zorganizowanie Dnia Dziecka, by mieszkańcy poczuli się ważni i kochani. Dzięki wsparciu zostało przygotowanych wiele atrakcji, niespodzianek, rywalizacji sportowej, zabawy oraz spotkanie z postaciami bajkowymi. Nie zabrakło obdarowania drobnymi upominkami.
Każdy marzy o spotkaniu ze św. Mikołajem i prezencie. Fundacja przekazała środki na kosze pełne prezentów na spotkanie z Mikołajem oraz na dary pod choinkę.
Został sfinansowany dwu tygodniowy wyjazd zdrowotno – wypoczynkowy nad Morze Bałtyckie do miejscowości Łazy dla 20 osób niepełnosprawnych. Taki wyjazd był marzeniem dla chłopców.
Najważniejszym elementem wyjazdu była zmiana klimatu jak również walory zdrowotne i rekreacyjne. Wyjazd przyczynił się do wypoczynku, regeneracji i wzmocnienia odporności organizmu. Był czasem wielu wspaniałych przeżyć i zawartych znajomości. Przywieźli ze sobą niezapomniane widoki.
Ważnym elementem wsparcia były spotkania z osobami na dozorze policyjnym, udzielenie wsparcia duchowego, poświęcenie czasu na rozmowę.
Zostały przekazane środki na leczenie i rehabilitację osób będących w trudnej sytuacji życiowej.
Dzięki przekazanym środkom finansowym na wyjazd wakacyjny do Kacwina mogło w nim uczestniczyć 25 osób ze Świetlicy Środowiskowej dla Dzieci im. Matki Małgorzaty w Oświęcimiu przez okres 10 dni.
Każdy dzień miał swoją atrakcję, np.: wyjazd na termy „Gorący Potok” w Szaflarach, mecz piłki nożnej z miejscowymi dziećmi, spacer do Kaplicy Matki Bożej Śnieżnej, tworzenie prac plastycznych, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, zwiedzanie zamku, wozowni i zapory w Niedzicy, tańce i zabawy z chustą animacyjną i wspólne ogniska z zabawami integracyjnymi. Był również formą edukacji szczególnie przed wyjściem na Trzy Korony zostały przypomniane zasady poruszania się po górach podczas wspinaczki. Kolejną atrakcją był pobyt w Szczawnicy połączony z wyjazdem wyciągiem krzesełkowym na Palenicę oraz odwiedzeniem pijalni wód leczniczych i delektowaniem się ich smakiem.
Aby w sposób skuteczniejszy realizować misję została nawiązana bądź kontynuowana współpraca w ramach informacji z placówkami oświatowymi (np. przedszkola, ORW), zdrowotnymi (np. ZOL) oraz osobami fizycznymi a także instytucjami kościelnymi (domy zakonne, rekolekcyjne, parafie).
W promocję i informację o podejmowanych działaniach Fundacji udało się zaangażować osoby – wolontariuszy, które włączają się aktywnie i z wielkim oddaniem i kompetencją w pozyskiwanie środków.
Zarząd Fundacji na bieżąco informuje darczyńców korespondencyjnie oraz na stronie internetowej o wydatkowaniu środków i dobrych skutkach, jakie one przynoszą. Drukowane są ulotki i plakaty informacyjne z numerem KRS. Na przedmiotach i urządzeniach sfinansowanych przez Fundację umieszczane są naklejki z jej logo.
Wszystkie powyższe działania podejmowane przez Fundację były zgodne z zatwierdzonymi programami na rok 2016.
III. Opis działalności gospodarczej:
Nie była prowadzona
W załączeniu
V. Informacja o wysokości uzyskanych przychodów, z uwzględnieniem ich źródeł:
----------------------
Razem 98866,61
VI. Informacja o wysokościach kwot poniesionych na:
-----------------------------------------
Razem koszty działalności 53394,95
VII. Dane o:
a) Liczbie zatrudnionych w Fundacji - nie dotyczy
b) łącznej kwocie wynagrodzeń wypłaconych przez Fundację -nie dotyczy
c) Wysokości wypłaconego wynagrodzenia członków organów Fundacji –
członkowie Rady Fundacji - nie pobierali wynagrodzenia
członkowie Zarządu Fundacji - nie pobierali wynagrodzenia
d) Wydatkach na wynagrodzenia z umów zlecenia - nie udzielono
e) Udzielonych przez Fundację pożyczkach pieniężnych – nie udzielono
f) Kwotach ulokowanych na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku -
Pekao S.A. oddział w Nowym Targu 43358,86
Kasa 2112,80
g) Wartości nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego nie dotyczy
h) Nabytych nieruchomości nie dotyczy
i) Nabytych pozostałych środkach trwałych o wartości jednostkowej powyżej 5000,- zł. - nie dotyczy
j) Wartości aktywów i zobowiązań Fundacji ujętych we właściwych sprawozdaniach finansowych
aktywa 45471,66 zobowiązań - nie posiada
k) dla celów statystycznych Fundacja nie sporządzała innych sprawozdań finansowych.
VIII. Dane o działalności zleconej Fundacji przez podmioty państwowe i samorządowe nie prowadzono
Fundacja nie posiada zaległych zobowiązań podatkowych oraz innych obciążeń publiczno-prawnych i była zwolniona z comiesięcznego składania deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2. Składała deklarację CIT-8.
X. Sprawozdanie zostało udostępnione do publicznej wiadomości na stronie internetowej Fundacji
XI. W 2016 roku nie były przeprowadzone w Fundacji kontrole.
Zarząd Fundacji
Białka Tatrzańska, dnia 24.02.2017 rok.