Fundacja
im. Matki Małgorzaty Szewczyk
Białka Tatrzańska
18 265 41 24
INFORMACJE O FUNDACJI
SPRAWOZDANIE
Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI IM MATKI MAŁGORZATY SZEWCZYK
ZA OKRES OD 01.01.- 31.12. ZA ROK 2009
I. Dane organizacji
Fundacja im Matki Małgorzaty Szewczyk
ul. Środkowa 186
34 – 405 Białka Tatrzańska
tel. 2654124,
e-mail: fundacjamm@poczta.onet.pl
data rejestracji fundacji: 29 czerwiec 2006 roku.
Numer KRS: 0000259613
Regon: 120288525
Rada Fundacji:
Małgorzata Naglik
Magdalena Żuchowicz
Małgorzata Najman
Zarząd Fundacji:
Prezes Janina Lechowicz
Izabela Pierzchała
Iwona Wojtyłko
Bernarda Ożóg
Statutowe cele fundacji
Zgodnie z § 5 statutu Fundacji jej celami są działania w zakresie:
II. Zasady, formy i zakres działalności statutowej z podaniem realizacji celów statutowych, a także opis głównych zdarzeń prawnych w jej działalności o skutkach finansowych.
Fundacja w okresie od 01.01 – 31.12.2009 roku prowadziła następującą działalność:
W roku 2009 Fundacja wspierała Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej w wyposażeniu jadalni, szatni, świetlicy, sal służących do fizjoterapii i rekreacji, gabinetu lekarskiego, pralni oraz nowotworzącego się Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego. Działania te prowadzone były w ramach programu „Radość człowieka z posiadania domu jest najpiękniejsza na ziemi”.
Fundacja przekazała środki na zakup urządzeń fizjoterapeutycznych: Magnetronic wraz z akcesoriami (aplikator, przesuwnik) oraz Eko-Pompy, które w dużej mierze usprawnią pracę działu rehabilitacyjno - terapeutycznego a przez to przyczynią się do poprawy zdrowia i sprawności fizycznej Wychowanków.
Dzięki Darczyńcom przekazane zostały meble na wyposażenie pomieszczeń ogólnodostępnych takich jak: jadalnia, szatnie Dzieci, świetlica, gabinet lekarski. Przekazane zostały także meble do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Białce Tatrzańskiej. Doposażenie pomieszczeń usprawniło i uczyniło estetycznym i bardziej funkcjonalnym korzystanie z nich.
Została przekazana kwota na dofinansowanie maszyny pralniczej do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej.
Dużą radością było dla Dzieci ogrodzenie terenu na boisko sportowe i zakup akcesorii: bramek, wózka do kredowania linii, chorągiewek narożnych .Dzięki temu plac ten stał się bezpiecznym miejscem rywalizacji sportowych i wspólnej zabawy .
Zarząd Fundacji podjął działania w celu promocji Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej poprzez zaprojektowanie i znalezienie sponsorów na wydruk folderów o działalności w/w placówki.
Promocja ta wpływa również do pozyskiwania środków finansowych na działalność statutową Fundacji.
W celu stymulacji ogólnej Dzieci niepełnosprawnych i poprawy ich zdrowia zostało podjętych wiele inicjatyw.
Dzięki dofinansowaniu Wychowankowie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej mogli pojechać na:
Inicjatywy te podjęte w ramach programów „Lubimy podróżować po świecie aby odkrywać piękno” oraz „W zdrowym ciele zdrowy duch” przyczyniły się do uzyskania przez Wychowanków coraz lepszej kondycji fizycznej czego wynikiem było osiągnięcie sukcesów w rywalizacjach sportowych (Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych) na szczeblu krajowym tj. I miejsca w gr. B i międzynarodowym tj. miejsce III gr. C.
Piesze wycieczki nad rzekę Białkę, na Kotelnicę, na Skałki, przyczyniły się do bezpośredniego poznania i obserwacji zachowań zwierząt oraz piękna roślin jak również poznania okolicy i jej mieszkańców. Wychowankowie mieli także okazję do powiększenia zasobów spiżarni przez zbieranie owoców przyrody. Wyprawa na Halę Gąsienicową, Czarny Staw Gąsienicowy nie była tylko podziwianiem piękna krajobrazu ale także okazją do przekraczanie własnych słabości i barier psychicznych i satysfakcją w osiągnięciu zamierzonego celu.
Zakup kolejnych rowerów sportowych był okazją do organizowania wycieczek rowerowych oraz organizacji wyścigów i zawodów rowerowych, które przyczyniły się do udoskonalenia umiejętności jazdy na rowerze.
W ramach ożywienia relacji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem i środowiska z osobami niepełnosprawnymi w zakresie programu „Szczęście znajduje się w wielu miejscach” zostało zorganizowanych wiele spotkań i wyjazdów z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Białce Tatrzańskiej:
Dzięki staraniom Fundacji Darczyńcy: „Fabryka Cukierków Pszczółka” i Firma Cukiernicza „Solidarność” uprzyjemniła w/w spotkania słodyczami.
Wspólne wyjazdy i spotkania miały korzystny wpływ na rozwój Mieszkańców nie tylko w zakresie kondycji psychoruchowej ale w kwestii uspołecznienia. Spotkania integracyjne pozwoliły na budowanie konstruktywnych relacji z innymi, nawiązania przyjaźni, uczyły troski o siebie nawzajem, ułatwiły komunikowanie swoich potrzeb i uświadomienia sobie własnych zainteresowań.
Zakup sprzętu audiowizualnego i do muzykoterapii przyczynił się poprawy koncentracji, uwrażliwienia na bodźce słuchowe jak również zdobycia informacji
Zarząd Fundacji przychylił się do próśb o pomoc finansową, która została przeznaczona na leczenie dzieci, rehabilitację osób niepełnosprawnych oraz na remont Świetlicy Środowiskowej dla Dzieci im. Matki Małgorzaty w Oświęcimiu.
Działania te realizowane w ramach programu „Radość człowieka z posiadania domu jest najpiękniejsza na ziemi” przyczyniły się do poprawy stanu zdrowia jak również poprawy warunków edukacji i rekreacji dzieci z rodzin patologicznych.
„Żaden człowiek nie jest aż tak ubogi żeby nie miał czym obdarować” program ten realizowany był z udziałem Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Organizowane były konkursy plastyczne, konkursy tańca i śpiewu, przedstawienia teatralne jak również programy artystyczne z okazji różnych imprez. Dzięki tym działaniom Wychowankowie mogli odkryć i wzmocnić swoje możliwości, rozwinąć poczucie estetyki i piękna oraz potrzeby dzielenia się z innymi.
III Opis działalności gospodarczej:
Nie była prowadzona
W załączeniu
V Informacja o wysokości uzyskanych przychodów, z uwzględnieniem ich źródeł:
----------------------
Razem 101405,35
VI Informacja o wysokościach kwot poniesionych na:
VII Dane o:
a) Liczbie zatrudnionych w Fundacji - nie dotyczy
b) łącznej kwocie wynagrodzeń wypłaconych przez Fundację - nie dotyczy
c) Wysokości wypłaconego wynagrodzenia członków organów Fundacji –
członkowie Rady Fundacji - nie pobierali wynagrodzenia
członkowie Zarządu Fundacji - nie pobierali wynagrodzenia
d) Wydatkach na wynagrodzenia z umów zlecenia - nie udzielono
e) Udzielonych przez Fundację pożyczkach pieniężnych – nie udzielono
f) Kwotach ulokowanych na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku -
Pekao S.A. oddział w Nowym Targu 7542,91
Kasa 3672,24
g) Wartości nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego nie dotyczy
h) Nabytych nieruchomości nie dotyczy
i) Nabytych pozostałych środkach trwałych o wartości jednostkowej powyżej 5000,- zł. - nie dotyczy
j) Wartości aktywów i zobowiązań Fundacji ujętych we właściwych sprawozdaniach finansowych
aktywa 11215,15 zobowiązań - nie posiada
k) dla celów statystycznych Fundacja nie sporządzała innych sprawozdań finansowych
VIII Dane o działalności zleconej Fundacji przez podmioty państwowe i samorządowe nie prowadzono
Fundacja nie posiada zaległych zobowiązań podatkowych oraz innych obciążeń publiczno-prawnych i była zwolniona z comiesięcznego składania deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2. Składała deklarację CIT-8.
X Sprawozdanie zostało udostępnione do publicznej wiadomości na stronie internetowej Fundacji www.fundacjamm.com.pl
XI W 2009 roku nie były przeprowadzone w Fundacji kontrole.
Zarząd
Białka Tatrzańska, dnia 22.01.2010 rok.